MURAT UYSALEFE


Besteci - Söz Yazarı

Yıllar önce Barış Manço'ya verdiği bestesi " Söyle Zalim Sultan" isimli bestesi onun müzik kariyerinin dönüm noktası oldu.

1990'lı yıllarda İzmir'de kurduğu "Studio Work Station" adlı profosyonel bir ses kayıt stüdyosunda bir çok amatör ve profesyonel sanatçıya ev sahipliği yaptı. Yetenekli gençlerin elinden tutan Murat Uysalefe, bir çoğuna besteler verdi, yarışmalarda seslerini duyurmalarına katkıda bulundu.

'Adım Adım' ismini verdiği albümü 1990'lı yıllarda müzik eleştirmenlerince olumlu notlar aldı. Sözlerindeki farklı ve derin üslubu, ticari kaygıdan uzak duruşu, müziğindeki piyasa dışı anlatım, Türkiye'de de sanat ve düzeyli müzik adına umut verici olarak yorumlandı.

Başta TRT'nin Altın Anten Beste Yarışması olmak üzere, Kuşadası Altın Güvercin, Kıbrıs'ta Altın Zeytin Beste Yarışması ve Onno Tunç Beste Yarışması gibi Türkiye'nin en saygın ve en önemli müzik yarışmalarında hep finallerde yer aldı.

...Reklam ve jingle dünyasında da önemli imzalar atan Murat Uysalefe, 1994 yılında İzmir Enternasyonal Fuarı'nın Türkçe ve İngilizce tanıtım müziğini de hazırlayarak, İzmir'in tanıtımı gibi onur veren bir misyonda da yer aldı.

Türkiye'nin ve İzmir'in önde gelen bir çok kurum ve şirketlerine 'Jingle' ve 'İç Mekan' müziği hazırlayan Murat Uysalefe, uzun yıllar TRT-Radyo 3'de 'Efsaneler' , 'En İyiler' ve 'Akdeniz Müzikleri' programlarının yapımcılığında görev aldı. 2009 yılında Rock City - Medyatürk FM'de 'Rock Time' ve 'Dream Time' programlarının yapım ve sunuculuğu projelerinde yer aldı. 2014-2015 yılları arasında 99.1 TRT Kent Radyo İzmir'de 'İzmirli Müzik Emekçileri' ve 2014'ten bu yana ise 'Yılların Ardından' programlarının yapım ve sunuculuğunda yer almaktadır.

Sanatçı müziğin dışında kendi hayal dünyasının çizgilerini kolajladığı yağlı boya resim çalışmaları da yapmaktadır.

Sanatçı, Güneş ve Rüzgar adında iki oğlu ile birlikte yaşamaktadır.


...