MURAT UYSALEFE


Sanatçılar ne dedi?

Çok kıymetli tarihçi, şair ve yazar Yaşar Aksoy’un yeni kitabım “Bulutların Demi” hakkındaki görüşlerinden bir bölüm…;
“…Bulutların demi olur mu?.. Niye olmasın?.. Dahası dalgaların demi olmaz mı?.. İmbatın demi, papatyaların demi, nergislerin demi, balıkçı kayıklarının demi, tarlalardaki ekinlerin demi, kulağının kenarında kırmızı karanfili olduğu halde eşeğinin üstünde tıngır mıngır uzaklara yollanan bir köylü dayının mırıldandığı türkünün demi olmaz mı? Hepsi de olur!..
Bunları neden yazıyorum?... Çok ama çok değerli bir sanatçı olan Murat Uysalefe’ninlütfedip bana imzalayıp gönderdiği ve başta Alsancak D&R olmak üzere son derece seçkin biçimde imza törenleri düzenlediği son kitabının ismi “Bulutların Demi” çünkü…
İşte değerli sanatçı, şiir, beste, müzik ve aşk üstadı Murat Uysalefe’nin “Bulutların Demi” kitabı adresime imzalı gelince bunları düşündüm.
Ben birisi hakkında bir değerlendirme yapacak isem, önce Ekşi Sözlük’e bakarım. Eğerorada o kişi hakkında değerli bir değerlendirme yazılı ise, o kişi değerlidir. YoksaEkşi Sözlük adamı yerden yere vurur. Kızım bile beni arayıp, “Babacım senin için Ekşi Sözlük’e baktım, ne güzel şeyler yazmışlar” demişti gururla. Ama nice yazar, sanatçı, şair için Ekşi Sözlük, dibi karanlık bir iğneli fıçıdır haklı olarak..
Ekşi Sözlük, Murat Uysalefe için şunları yazmakta:
“1991 yılında Adım adım, 2007 yılında 2.Adım Aşk albümlerini çıkarmış olan İzmirli müzisyen. 1995 Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'nın finalinde de besteci olarak yarışmıştır. Aynı zamanda Barış Manço'nun “Söyle Zalim Sultan” şarkısının da bestecisidir”.
Ekşi Sözlük’ün bu kısa değerlendirmesi önemlidir, çünkü sanatçımızı hiçbir şekilde eleştirmemekte ona saygısını sunmaktadır.
Gelelim “Bulutların Demi”ne..
Bu kitapta Can isimli bir müzik havarisi anlatılmakta. O ki, çektiği onca acıya ve hüzün dolu trajediye rağmen bulutlara değen adam; gökyüzünün imbiğinden süzülen bulutların demini notalara döken bir virtüöz…
Bulutların Demi’nde, Can Barışel’in eski ve ünlü unutulmuş bir müzik emekçisi iken, yıllar sonra eski bir şarkısının tekrar birçok ülke müzik listelerinin zirvesine çıkması Ve de yeniden dünya çapında şöhrete kavuşması ile başlayan bu serüvenini, sanat aşkıyla geçen ömrünün iniş çıkışlarını, sıcacık hayvan dostluklarını, din-dil-renk ve cinsiyet ayrımı gözetmeden bölüşülen hayatları bulacaksınız…
Yetmişli yılların nostaljik müzikleri, dünya müzik tarihinin bazı unutulmaz grup ve müzisyenleri, bazı unutulmaz kült filmler, tarifsiz aşklar, mucizeler, ayrıca Londra, Brighton ve İtalya’dan manzaralar eşlik edecek okuyucuya…
Sevgili dostum Murat Uysalefe’yi son kitabıyla kutluyorum..
Yıllar önce yazdığım bir şiirimi bestelemesiyle de ona şapka çıkarıyorum, iyi ki uysal ruhlu, ama efe yürekli Murat diye biri var…”

"... neden bu kadar bekledin bilemiyorum Murat...Ben kendi hesabıma yedi yıldır bekliyorum. Hoşgeldin....."
BARIŞ MANÇO

"... her türlü kaygıdan uzak, düzeyli bir çalışma. Bu çalışmanın İzmir'den, benim şehrimden çıkmış olması beni daha da mutlu etti..."
ALİ KOCATEPE

"... yumuşacık bir ses, duygusal sözler, benim ruhuma hitap eden bir müzik, inci gibi işlenmiş bir çalışma... Benim diyen profesyoneller örnek alsınlar ve korksunlar! Kocaman bir "Aferin"..."
AYDIN TANSEL

"... Murat'ı Altın Anten yarışmasındaki çalışmalarından tanımış ve herşeyin çok daha güzel olacağını söylemiştim. Yanılmamışlığımdan dolayı sevinçliyim... Ülkeme hizmete koşan genç müzikçiler geliyor...ne mutlu bizlere..."
ÖZDEMİR ERDOĞAN

"... sımsıcak, iddiasız ama olabildiğince iddialı. Her anlamda sahip çıkmak gerekiyor bu çalışmalara. Sonuna kadar. Adam gibi. Sanat adına..."
SUAVİ

"... çalışmalarınız gerçekten değerli ve güzel. Sizi kutlarım..."
EROL EVGİN

"...besteciliğe amatör uğraşım demene rağmen, bence hiçte amatörce değil eserlerin. Bu güzelliklerin devamını dilerim..."
MARİA RİTA EPİK

".....2007 yılı yeni albüm 2. Adım Aşk için sanatçı Demet Sağıroğlu şöyle diyor ; "..Sadece müzik için müzik yapmak günümüzde alkışlanacak bir meziyet.Yüreğini müziğine yansıtmış bir müzisyenin samimi, dingin, hassas, affedici, barışkı, olgun ve şiirsel bu albümünde kendinizden çok şeyler bulacağınıza eminim"...

2007 Haziran sayısında Ege Life dergisi müzik yazarı Kaan Çağlayangöl 2.Adım Aşk için şöyle diyor;..."Amatör bir başyapıt....Gerçekten üzerinde çok çalışılmış ve düşünülmüş bu albümün gerçek kitlesine ulaşacağına inanıyorum.Murat Uysalefe gibi güzel insanların çabalarını takdir etmek gerekiyor.Böyle bir emeğe saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum..."